14 ℃
Klein nieuws

Servische tankstations ondervinden moeilijkheden door Russische sancties

In Servië hebben Amerikaanse sancties tegen Naftna Industrija Srbije (NIS), grotendeels in Russische handen, geleid tot een stop op olievoorziening en het weigeren van pin- en creditcardbetalingen bij NIS-benzinepompen.

Hierdoor kunnen klanten alleen nog contant of via een Servische betaalapp betalen. De sancties volgen op het Russische aandeel van 55 procent in NIS, terwijl Servië nog zo’n 30 procent bezit. President Aleksandar Vučić probeerde aandelen terug te kopen om onder de sanctiedrempel van 50 procent te komen, maar Gazprom weigerde.

NIS is economisch van grote betekenis voor Servië, met ruim 5000 werknemers en een aandeel van 12 procent in de staatsbegroting. Kroatië stopte eveneens met olievoorziening via de enige pijplijn. Vučić waarschuwt voor mogelijke tekorten en prijsstijgingen, hoewel hij nationalisatie als laatste optie ziet vanwege de mogelijke diplomatieke gevolgen met Rusland.

De situatie benadrukt Vucić’s geopolitieke evenwicht tussen het Russische en Westerse kamp.

 
Deel dit artikel: