Vakbond FNV eist een loonsverhoging van 6 procent voor het komende jaar bij de nieuwe cao-onderhandelingen, hoger dan de inflatieverwachting.
Ook wil de bond dat het minimumloon verder stijgt en dat lonen structureel meegroeien met de inflatie. CNV stelde vorige week al een eis van 3,5 tot 5 procent, afhankelijk van de bedrijfssituatie. Volgens FNV is een stevige loonstijging nodig vanwege de krappe arbeidsmarkt en stijgende prijzen, na jaren van loonsstilstand.
Hoewel de lonen in 2023 en 2024 al sterk stegen, waarschuwen werkgevers en economen voor mogelijke negatieve effecten, zoals hogere loonkosten en faillissementen. Er is ook zorg over een loon-prijsspiraal, waarbij hogere lonen leiden tot hogere prijzen. Tot nu toe is daar echter geen duidelijk bewijs voor, aldus het Centraal Planbureau en De Nederlandsche Bank.
Sommige economen zien zelfs kansen: hogere lonen kunnen bedrijven stimuleren te moderniseren en de productiviteit te verbeteren, waardoor de economie efficiƫnter wordt.