16 ℃
Klein nieuws

Klein insect ingezet tegen watercrassula: bestrijding al 20 miljoen euro duur

Op de Veluwe is een nieuw experiment gestart in de strijd tegen de invasieve waterplant watercrassula (Crassula helmsii).

Deze plant veroorzaakt grote problemen in Nederlandse wateren door onderwaterplanten te verdringen, licht weg te nemen en zuurstoftekort te veroorzaken, waardoor het leefmilieu voor onder meer salamanders en libellen verslechtert. Sinds kort staat de watercrassula op de Europese lijst van verboden invasieve soorten vanwege haar negatieve impact op de natuur en waterkwaliteit. Het Waterschap Maas en Aa heeft daarom toestemming gekregen om de galmijt, een natuurlijke vijand van de watercrassula, op meerdere locaties uit te zetten.

Deze mijt leeft exclusief op de watercrassula en veroorzaakt beschadigingen aan de plant. Of de galmijt effectief kan zijn in Nederland, is nog onzeker; eerdere biocontrolepogingen met natuurlijke vijanden, zoals bij de Japanse duizendknoop, waren beperkt succesvol. De watercrassula, afkomstig uit Australië en Nieuw-Zeeland, kwam via aquaria in de Nederlandse natuur terecht en heeft zich inmiddels in bijna het hele land verspreid.

Handel in deze plant wordt binnenkort volledig verboden door Europese regelgeving. De bestrijding hiervan kostte de Nederlandse natuur al ruim 20 miljoen euro. Het succes van de galmijt zal eind 2024 geëvalueerd worden.

 
Deel dit artikel: