21 ℃
Klein nieuws

Debat laait op over nieuwe Europese stappen richting Israël

De Europese Unie overweegt momenteel maatregelen tegen Israël vanwege zorgen over mensenrechten en het naleven van samenwerkingsovereenkomsten.

Tijdens een bijeenkomst in Brussel bespreken de EU-ministers van Buitenlandse Zaken, onder wie Caspar Veldkamp voor Nederland, mogelijke stappen. Een groep van 27 voormalige EU-ambassadeurs pleit voor het tijdelijk stopzetten van Israëls handelsvoordelen met de EU, gezien het hoge aantal burgerslachtoffers en de ernstige schade in Gaza. Binnen de Unie zijn de meningen echter verdeeld.

Terwijl landen als Hongarije en Tsjechië tegen elke vorm van druk op Israël zijn, pleiten Spanje en Ierland juist voor strengere maatregelen, waaronder een verbod op import uit Israëlische nederzettingen. De meeste landen blijven zoekende naar een middenweg, maar het ongeduld groeit. Op tafel liggen onder andere sancties en het opschorten van onderzoekssamenwerking.

Voor enkele maatregelen is een gewone meerderheid voldoende, voor andere unanimiteit vereist. Hoewel recent afspraken zijn gemaakt over humanitaire hulp aan Gaza, blijft daadwerkelijke verbetering uit, wat twijfel zaait over verdere actie. De uitkomst van het overleg is nog onzeker.

 
Deel dit artikel: