In het Noordelijk Territorium van Australië kampen gevangenissen met een recordaantal gedetineerden, waarvan zo’n negentig procent van Aboriginal en Straat Torres-afkomst is.
Dit komt mede door het strenge beleid van de lokale regering onder leiding van Lia Finocchiaro, die de strengste borgtochtwetten van het land invoerde. Hierdoor moeten de meeste verdachten hun proces in hechtenis afwachten, wat leidt tot lange wachttijden van soms maanden voordat zaken behandeld worden. Het gevolg is een enorme druk op het rechtssysteem en overvolle gevangenissen, waar gevangenen soms dagenlang geen toegang tot basisvoorzieningen hebben.
Ruim de helft van de gevangenen zit in voorarrest zonder veroordeling, wat het rechtsprincipe van onschuld tot het tegendeel bewezen is, ondermijnt. Daarnaast is het recidivecijfer hoog: zes op de tien keren binnen twee jaar terug in detentie. Er is ook groeiende kritiek op het systeem vanwege het gevangen houden van kinderen vanaf tien jaar, wat volgens critici zoals mensenrechtenactiviste Renae Bretherton het probleem juist verergert.
Bevolkingsgroepen ondervinden bovendien grote sociale problemen zoals armoede en gezondheidszorgtekorten, die door de overheid onvoldoende worden aangepakt.