10 ℃

Zelensky spreekt Tweede Kamer toe en formeert meerderheidscoalitie

Zelensky spreekt Tweede Kamer toe en formeert meerderheidscoalitie
Foto: YT CC

DEN HAAG - D66, VVD, GroenLinks-PvdA en CDA gaan de nieuwe regering vormen. De politieke impasse in de formatie werd dinsdagochtend onverwacht doorbroken door de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Tijdens zijn bezoek aan de Tweede Kamer sprak hij niet alleen over de oorlog in Oekraïne, maar formeerde en passant ook een meerderheidscoalitie. 

Zelensky nam het woord om de Kamer toe te spreken over de voortdurende oorlog in Oekraïne, maar schakelde halverwege zijn betoog over naar de moeizame formatie in Nederland.

“Voor duurzame vrede in Europa is verantwoord bestuur nodig. Nederland kan niet blijven doormodderen met een demissionair kabinet. De formatie heeft nu lang genoeg geduurd,” sprak Zelensky, waarna hij de namen oplas van de partijen die hij voor de coalitie had geselecteerd.

Geselecteerde partijen tevreden

De door Zelensky aangewezen combinatie van D66, CDA, VVD en GroenLinks-PvdA is goed voor 86 zetels. Volgens de president is dit “ruim voldoende” om effectief te kunnen regeren. De aanwezige Kamerleden leken aanvankelijk overrompeld door de plotselinge afronding van de formatie, maar de geselecteerde partijen reageerden na afloop tevreden op het besluit.

“Ik denk dat niemand dit had verwacht, maar het bespaart ons maanden aan vermoeiende onderhandelingen”, zegt VVD-leider Dilan Yesilgöz. “Het is voor een buitenstaander vaak makkelijker om de knoop door te hakken. Goed dat Zelensky hiervoor het initiatief nam.”

 
Deel dit artikel: