21 ℃

Waterschap vermoedt verband tussen tranen van gezakte eindexamenkandidaten en stijgend grondwaterpeil in Twente

Waterschap vermoedt verband tussen tranen van gezakte eindexamenkandidaten en stijgend grondwaterpeil in Twente
Foto: Ruud Ebbers

OLDENZAAL - De Twentse waterschappen zijn een grootschalig onderzoek begonnen naar de invloed van tranen van gezakte eindexamenkandidaten op het grondwaterpeil. Het onderzoek moet uitwijzen in hoeverre de jaarlijkse tranenvloed in de maanden juni en juli bijdraagt aan de verzadiging van de Twentse bodem.

Het grondwaterpeil in delen van Oost-Nederland is de afgelopen jaren opvallend gestegen. Dat valt gedeeltelijk te verklaren door toegenomen neerslag en veranderend bodembeheer, maar tot nu toe is onduidelijk welke rol de geconcentreerde uitstoot van adolescent verdriet speelt in de regionale waterhuishouding.

Piek

“Rond de bekendmaking van de examenuitslagen zien we elk jaar een piek. In plaatsen als Oldenzaal, Borne en Hengelo zitten op één dag duizenden jongeren tegelijk te janken aan de keukentafel. Reken maar uit: als een gemiddelde scholier anderhalve liter traanvocht produceert, en je vermenigvuldigt dat met het aantal gezakten, dan praat je al gauw over tienduizenden liters die rechtstreeks de Twentse bodem in zakken”, zegt dijkgraaf Adaniël Nijhof.

Volgens Nijhof wordt het effect versterkt doordat de tranen zout zijn, wat de samenstelling van het grondwater verandert. “We meten in sommige meetbuizen een verhoogd natriumgehalte dat exact piekt in de derde week van juni. Dat is geen toeval.”

Droogte

Inmiddels is er ook aandacht voor de keerzijde. In jaren met een hoog slagingspercentage zou het grondwaterpeil juist gevaarlijk laag kunnen uitvallen, met droogte tot gevolg. “Een examenjaar waarin iedereen slaagt is een ramp voor het waterpeil”, zegt Nijhof. “We pleiten daarom bij het ministerie voor een minimaal aantal gezakte kandidaten per regio, puur ter waarborging van de drinkwatervoorziening.”

 
Deel dit artikel: