
UTRECHT - Spoorvervoerder NS is tevreden over de proef met onbetaalbare treinkaartjes. Het bedrijf maakt hierdoor voor het eerst sinds jaren weer winst. Vorig jaar besloot de NS het reizen per trein onbetaalbaar te maken. Daarmee wist het spoorwegbedrijf het negatieve bedrijfsresultaat om te vormen tot een bescheiden winst.
In 2024 boekte de NS nog een operationeel verlies van 141 miljoen euro. Maar dankzij de onbetaalbare kaartjes maakte het bedrijf vorig jaar 11 miljoen euro winst. Volgens NS-topman Wouter Koolmees heeft het actief weren van reizigers door middel van exorbitante prijsverhogingen goed uitgepakt. De afname in reizigersaantallen wordt ruimschoots gecompenseerd door de astronomische bedragen die de overgebleven elite neertelt voor een enkele reis.
Minder slijtage
“We hebben ontdekt dat we met tien reizigers die de absolute hoofdprijs betalen voor een stoptrein naar Zwolle, precies evenveel omzet draaien als met duizenden ordinaire forensen, maar met aanzienlijk minder slijtage aan de stoelbekleding”, aldus Koolmees. “Bovendien hebben we veel minder treinstellen nodig, omdat het gewone werkvolk weer de auto pakt. Daardoor zijn we nu veel efficiënter.”
Vervolgproef
Koolmees wil het businessmodel van de NS nog verder aanscherpen. Voor volgend jaar overweegt de vervoerder een logische vervolgproef waarbij de treinen helemaal niet meer rijden, om zo de resterende personeels- en onderhoudskosten naar het absolute nulpunt te brengen.

