Onlangs is in Noord-Frankrijk een opmerkelijk fossiel ontdekt van het kleine reptiel Mirasaura, dat ongeveer 247 miljoen jaar geleden leefde.
Het dier, dat in het trias leefde na een van de grootste uitstervingen op aarde, viel op door een kam op zijn rug. Deze structuur lijkt op veren, maar is een uniek huiduitgroeisel dat onafhankelijk van veren, schubben en haren is ontstaan. Volgens onderzoekers diende de kam waarschijnlijk om te communiceren met soortgenoten of om vijanden af te schrikken, niet om te zweven of warmte vast te houden.
Het fossiel werd al in de jaren dertig gevonden, maar pas recent is het met behulp van geavanceerde technieken onderzocht. Hierdoor is duidelijk dat de huid van reptielen complexer is dan eerder gedacht en dat vergelijkbare huidstructuren vaker in de evolutie zijn ontstaan. De ontdekking van Mirasaura wijst erop dat evolutionaire innovaties in reptielenhuid veel ouder en veelzijdiger zijn dan tot nu toe werd aangenomen.