Irakezen brengen woensdag hun stem uit voor een nieuw parlement, temidden van voortdurende rivaliteit tussen de Verenigde Staten en Iran om invloed in het land.
Ondanks de cruciale verkiezingen wordt een historisch lage opkomst verwacht, mogelijk onder de 41 procent, vanwege onvrede over werkloosheid, corruptie en falende infrastructuur. Van de 32 miljoen stemgerechtigden hebben slechts 21,4 miljoen hun kiezerspas ontvangen. De veiligheidsmaatregelen zijn streng na jaren van politiek geweld, hoewel de situatie iets verbeterd is.
Een opvallende factor is de boycot door de Sadristische Beweging van Muqtada al-Sadr, wat honderden duizenden stemmers weghoudt. Het politieke landschap wordt gekenmerkt door diverse etnische en religieuze groepen die macht zoeken, waarbij Iran en de VS een belangrijke rol spelen in het beïnvloeden van milities en politieke allianties. Premier al-Sudani kan, ondanks zijn verwachting op winst, waarschijnlijk geen absolute meerderheid behalen, wat langdurige coalitieonderhandelingen voorspelt voor de vorming van een nieuwe regering.

