
BRUSSEL - De NAVO heeft woensdag laten weten dat de jaarlijkse vogeltrek voorlopig niet door kan gaan. Volgens het bondgenootschap is er te veel kans dat de duizenden spreeuwen, zwaluwen en grutto’s die normaal rond deze tijd vertrekken, worden aangezien voor Russische drones.
Een woordvoerder benadrukt dat het uitstel geen verbod is, maar “een dringend advies”. Vooral het formaat van sommige vogelsoorten blijkt problematisch. Een grutto in de schemering zou volgens defensie-analisten gemakkelijk kunnen worden aangezien voor een Russische verkenningsdrone. Volgens NAVO-secretaris-generaal Marc Rutte kunnen de vogels makkelijk worden verward met Russische drones, wat kan leiden tot onterechte beschuldigingen aan het adres van de Russen.
In de afgelopen weken zijn al verschillende Russische drones in het NAVO-luchtruim waargenomen. Rutte noemt de timing dan ook ‘uitermate ongelukkig’. “De vliegroute van sommige trekvogels loopt recht over Estland, Litouwen en delen van Polen. Vanwege de geopolitieke situatie zou het voor de vogels buitengewoon onverstandig zijn om nu aan de trektocht te beginnen”, aldus Rutte “We weten dat het kouder wordt, maar het zou mooi zijn als we vooral grote vogelsoorten zoals de aalscholver voorlopig aan de grond kunnen houden, of eenmalig over land naar het zuiden kunnen verplaatsen.”