VATICAANSTAD - In de Sixtijnse Kapel in Vaticaanstad zijn 133 kardinalen samengekomen om gezamenlijk een nieuwe bejaarde witte man te kiezen. De verkiezing volgt op het overlijden van de vorige bejaarde witte man.
Zoals gebruikelijk mogen vrouwen niet deelnemen aan de verkiezing. Mensen van kleur zijn theoretisch gezien niet uitgesloten, maar uit de geschiedenis blijkt dat zij in de praktijk geen kans maken. “De verkiezing van de bejaarde witte man is een open proces”, zegt kardinaal Giovanni Bianchi. “Iedereen kan het worden, zolang hij oud, wit en liefst ook wat fragiel is.”
“Wanneer we een stemronde achter de rug hebben, wordt er rook uit een klein schoorsteentje op het dak van de kapel geblazen”, legt de kardinaal uit. “Is die rook wit, dan is dat de kleur van de gekozen man. Is de rook zwart, dan wordt opnieuw gestemd tot de keuze is gevallen op een man die wél in het gewenste profiel past. We kiezen al eeuwen dezelfde soort man, dus we verwachten ook ditmaal geen gekke dingen.”