22 ℃

Haring levend bedorven door hoge temperatuur zeewater

Haring levend bedorven door hoge temperatuur zeewater
Foto: Bokking Marine Photography

SCHEVENINGEN - Een groot deel van de haring in de Noordzee dreigt levend te bederven. Door de recordtemperatuur van het zeewater, dat deze week met ruim 20 graden warmer was dan ooit gemeten voor de tijd van het jaar, bederft de vis nog voordat deze gevangen is.

De problemen begonnen eind mei, toen in de Noordzee een hittegolf ontstond die inmiddels ruim vijftig dagen duurt. Daarmee is de zee volgens marinebioloog Tjalk Bokking officieel geen geschikte opslaglocatie meer voor verse vis. “Haring moet in principe gekoeld blijven”, zegt Bokking. “Dat weet elke visboer, maar het geldt net zo goed vóór de vangst. Boven de zeven graden komt de koelketen in gevaar.”

Voor de haring zelf is de situatie verwarrend. Het dier merkt aan alles dat het niet meer helemaal fris is, maar kan nergens heen. Grote scholen zwemmen momenteel richting Noorwegen, in een poging de eigen houdbaarheid te verlengen. Volgens Bokking is dat kansloos. “Een haring zwemt zo’n vijf kilometer per uur. Het bederf gaat sneller. We zien vissen die bij Texel nog net goed zijn en ter hoogte van Vlieland al een geurtje hebben.”

 
Deel dit artikel: