23 ℃

Gezin uit Zwolle keert teleurgesteld terug uit Gironde: “Niet één keer geëvacueerd”

Gezin uit Zwolle keert teleurgesteld terug uit Gironde: “Niet één keer geëvacueerd”
Foto: Jean-Jacques Bâtard

LES SANDONS - Terwijl ruim 220.000 mensen in Zuidwest-Frankrijk deze zomer in allerijl hun vakantieadressen moesten verlaten, is het gezin Kamphuis uit Zwolle er niet in geslaagd ook maar één keer te worden geëvacueerd. Vanochtend keerden vader Chris (47), moeder Jacqueline (45) en kinderen Ties (12), Jelle (10) en Fenna (7) na drie weken Gironde zonder noemenswaardig verhaal terug naar Nederland.

Na 15 jaar op dezelfde camping hoopte het gezin op eindelijk een beetje spektakel, maar helaas. Camping La Grande Honte bij Les Sandons bleef, ondanks een gunstige ligging op 31 kilometer van de grootste natuurbrand van het seizoen, de hele zomer buiten schot. “Ik had gehoopt dat ik ook een keertje iets interessants te vertellen zou hebben, als collega’s me zouden vragen hoe mijn vakantie was”, zegt vader Chris. “Maar het was gewoon weer stokbrood, jeu de boules en elke dag een fles wijn geworden. Net als in 2025. En in 2012. En alle jaren daartussen.”

Ingepakte vluchttas

Aan de voorbereiding lag het niet. Negentien dagen lang stond de vluchttas ingepakt bij de tentopening, samengesteld volgens de officiële ANWB-lijst: paspoorten, medicijnen, opladers en wat eten en drinken. De kinderen sliepen de eerste week uit voorzorg in hun kleren en Chris reed de evacuatieroute naar Bordeaux tweemaal proef. “Achteraf voelt dat een beetje zinloos”, erkent hij. “Eén keer leek het erop. Donderdag rook Jacqueline iets branderigs, maar dat bleek de buurman met zijn merguezworstjes te zijn.”

Een laatste poging om de vakantie te redden, strandde op de D6 bij Le Porge, waar een gendarme het gezin bij een wegversperring terugstuurde. Ook Chris’ verzoek om dan in elk geval héél even in de sporthal met evacués te mogen kijken, werd afgewezen.

Iets verzinnen

Maandag moet Chris weer aan het werk. “Daar zie ik het meest tegenop”, zegt hij. “Mijn collega’s zullen vragen hoe mijn vakantie was. Dan moet ik dus iets verzinnen. Dat we één nacht voor de zekerheid met ingepakte auto hebben klaargestaan, met de neus richting de uitgang. Dat is strikt genomen niet eens gelogen, alleen stonden we zo geparkeerd omdat we de volgende ochtend vroeg naar de Carrefour wilden.” Ik heb met de kinderen afgesproken dat ze deze versie niet zullen tegenspreken.”

 
Deel dit artikel: