
LELYSTAD - Nederland is toch niet zo geschikt voor vrachtverkeer. Dat blijkt uit een proef die Rijkswaterstaat in de afgelopen eeuwen heeft uitgevoerd met vrachtwagens.
Rijkswaterstaat heeft zo’n honderdvijftig jaar getest met gemotoriseerd vrachtverkeer. Bij wijze van experiment mochten vrachtwagens sinds 1961 over de Merwedebrug rijden en sinds 1974 over de Markerwaarddijk. Ook andere objecten werden getest, zoals de Hardenbergerbrug en de Suurhoffbrug. Bij al deze proeven bleken de wegen uiteindelijk niet sterk genoeg voor vrachtverkeer.
Omrijden
“Helaas moeten we de conclusie trekken dat Nederland gewoon niet zo geschikt is om doorheen te rijden”, zegt verkeersdeskundige Gerard Oefermans. “Zeker voor vrachtverkeer is Nederland niet sterk genoeg. Omrijden is beter, bijvoorbeeld via België en Duitsland.”
Vervelend
Rond het experiment is in de afgelopen honderd jaar een complete economie ontstaan, met distributiecentra en fabrieken die ervan uitgingen dat vrachtverkeer in Nederland mogelijk zou zijn. Bij de bouw daarvan is onvoldoende rekening gehouden met de mogelijkheid dat de proef zou mislukken.
“Natuurlijk is het vervelend als je een vrachtwagen hebt gekocht en nu hoort dat Nederland daar eigenlijk niet geschikt voor is”, zegt Oefermans. “Maar als je meedoet aan een proef, moet je ook accepteren dat de uitkomst kan tegenvallen.”
Oefermans adviseert bedrijven die afhankelijk zijn van vrachtwagens om zich te vestigen in een land dat daarop berekend is.



