20 ℃

NASA stuurt reddingssatelliet naar reddingssatelliet die telescoop moest redden

NASA stuurt reddingssatelliet naar reddingssatelliet die telescoop moest redden
Foto: NASA Observatory / AI / Nieuwspaal

HOUSTON - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA lanceert in november een nieuwe reddingssatelliet, de Link-2. Het vaartuig moet de reddingssatelliet Link redden, die vorige maand onbestuurbaar raakte tijdens een poging om de ruimtetelescoop Swift te redden.

De Swift, die sinds 2004 gammaflitsen in het heelal bestudeert, verliest al maanden hoogte en dreigt binnen enkele maanden te verbranden in de dampkring. Om dat te voorkomen stuurde NASA begin juli de Link omhoog, die de telescoop moest vastgrijpen en in een hogere baan duwen. Kort na aankomst raakte de Link echter zelf in een ongecontroleerde tolbeweging. Inmiddels zakt ook de reddingssatelliet gestaag richting de aarde en dreigt binnen enkele weken te verbranden in de dampkring. Om dat te voorkomen, lanceert NASA binnenkort de Link-2.

Critici wijzen erop dat een compleet nieuwe telescoop inmiddels goedkoper zou zijn dan alle reddingsoperaties bij elkaar. NASA erkent dat, maar ziet er niets in. “Een nieuwe telescoop lost het probleem van de oude niet op”, zegt Hutchins.

De Link-2 kost 55 miljoen euro, ruim twee keer zoveel als zijn voorganger, en is uitgerust met hetzelfde besturingssysteem dat bij de Link uitviel. “We verwachten dit keer geen problemen”, aldus Hutchins. Voor de zekerheid heeft NASA in de begroting van 2028 alvast 140 miljoen euro gereserveerd voor de Link-3.

 
Deel dit artikel: