
NUNATAME - Groenland maakt steeds meer naam als tropisch fruitland. Door de klimaatverandering is het inmiddels mogelijk om op Groenland een uitstekende ananas te telen. Wij namen een kijkje op de Groenlandse plantages.
Bij Groenland denken de meeste mensen niet meteen aan ananas. Toch worden de ananassen uit dit gebied steeds populairder bij toonaangevende restaurants en speciaalzaken. Het unieke klimaat en de mineraalrijke smeltwaterbodem van Groenland geven de vrucht een frisse, karakteristieke smaak met een lichte hint van permafrost.
Perfecte omstandigheden
Aputsiaq Lyberth deed jarenlang ervaring op als zeehondenjager. Vorig jaar opende hij zijn eerste ananasplantage vlakbij het plaatsje Nunatame. “Vroeger was het hier veertig graden onder nul. Bij dat soort temperaturen vriezen de ananasplanten natuurlijk direct kapot. Maar door de klimaatverandering biedt Groenland nu enorme mogelijkheden. In de zomer kan het hier zomaar 22 graden of warmer worden. Perfecte omstandigheden voor het kweken van een sappige ananas”, vertelt hij.

Foto: Greenland Pineapple
Qaqortoq Tropical is de bekendste ananasproducent van Groenland. Met een oppervlakte van 80 hectare heeft het bedrijf veruit de grootste plantage van het eiland. Lyberth komt met 65 hectare op een respectabele tweede plaats. Dit jaar exporteert hij 120.000 ananassen, voornamelijk naar Azië en Costa Rica.
Ruimte
“Groenland is enorm in opkomst”, vertelt Lyberth, terwijl hij een rijpe vrucht inspecteert. “We hebben hier nog alle ruimte om lekker te ondernemen en door de klimaatverandering kán dat ook. Waar mijn grootvader nog over het pakijs trok om een zeehond te knuppelen, plant ik nu een nieuw veld aan. Dat is toch prachtig?”
Lyberth verwacht dat de groei nog jaren zal aanhouden. “Volgend jaar willen we uitbreiden met mango, papaya en andere tropische vruchten die passen bij het Groenlandse klimaat.”

