19 ℃
Straat van Hormuz helaas weer open

Kabinet kan dalende benzineprijs compenseren met accijnsverhoging

Kabinet kan dalende benzineprijs compenseren met accijnsverhoging
Foto: Syda Productions / Depositphotos.com

DEN HAAG - De Straat van Hormuz is helaas weer geopend. Een forse tegenvaller voor de overheid, die daardoor accijnsinkomsten misloopt. De olieprijs ging vrijdag al pijlsnel omlaag. Gevreesd wordt dat de brandstofprijzen zullen volgen en als dat gebeurt, krijgt de overheid minder btw en accijnzen binnen. Om het verlies te compenseren, is mogelijk een accijnsverhoging nodig.

Aan de pomp zijn de scherp dalende olieprijzen al merkbaar. Moest donderdag nog € 2,54 worden afgerekend voor een liter benzine, nu is dat nog slechts € 2,49. Een flinke tegenvaller voor de overheid, want daardoor betalen consumenten over elke liter benzine minder belasting. Alleen een forse accijnsverhoging lijkt de schade nog te kunnen beperken.

“Benzine is sinds vrijdag spotgoedkoop, als je het vergelijkt met donderdag”, zegt econoom Frans van Deuteren. “Het kabinet zal iets moeten doen om het verlies aan inkomsten te compenseren. Een accijnsverhoging vindt niemand leuk, maar nu de benzineprijs onder de € 2,50 is gezakt, blijven er weinig andere opties over.”

Van Deuteren denkt dat automobilisten begrip hebben voor de accijnsverhoging: “De overheid heeft nou eenmaal geld nodig om de begroting in stand te houden. Dat geld moet ergens vandaan komen. Bovendien begrijpt iedereen dat een benzineprijs van minder dan € 2,50 niet normaal is.”

 
Deel dit artikel: