15 ℃

Haven van Antwerpen krijgt luchtafweergeschut: loopt de concurrentiestrijd met luchtvracht uit de hand?

Haven van Antwerpen krijgt luchtafweergeschut: loopt de concurrentiestrijd met luchtvracht uit de hand?
Foto: DigitalWork.be / Shutterstock.com

ANTWERPEN - De haven van Antwerpen krijgt een luchtafweersysteem. Dat heeft de Belgische premier De Wever aangekondigd. Het gaat om NASAMS, Noors-Amerikaanse afweersystemen die gebruikt kunnen worden om bepaalde vliegtuigen uit de lucht te schieten. Deskundigen vragen zich af of de concurrentiestrijd tussen de scheepvaart en luchtvrachtbedrijven niet uit de hand begint te lopen.

De Vlaamse transportdeskundige Luc Belaeremaersch noemt het plaatsen van luchtafweergeschut bij de haven een gevaarlijke ontwikkeling. Hij wijst op de steeds grimmiger wordende strijd om het mondiale marktaandeel in het goederenvervoer. Jarenlang werd de rivaliteit uitgevochten met prijsoorlogen en efficiëntieslagen op de kades, maar de inzet van luchtafweergeschut is in zijn ogen volstrekt ongekend en disproportioneel.

“Het is voor rederijen ontegenzeggelijk frustrerend om te zien hoe een vrachtjumbo dezelfde consumentenelektronica in amper twaalf uur aflevert, terwijl een containerschip daar moeizaam zes weken over doet”, zegt Belaeremaersch. “Maar met de positionering van luchtafweergeschut rond het havengebied is een nieuw dieptepunt bereikt. Dit moet een keer fout gaan.”

Volgens de Belgische premier is het luchtafweergeschut bedoeld om drones uit de lucht te kunnen schieten, maar dat is volgens Belaeremaersch ‘volstrekt ongeloofwaardig’: “Drones vormen nog geen enkele bedreiging. Er wordt inderdaad geëxperimenteerd met drones voor het vervoer van kleine pakketten, maar drones kunnen nog absoluut niet concurreren met grote vrachtschepen.”

Privacy-instellingen aanpassen
 
Deel dit artikel: