
AMSTERDAM - Een golf van teleurstelling trekt over de Zuidas nadat ING de jaarcijfers publiceerde. De bank boekte in 2025 slechts zes miljard euro winst. Nu ook de omzet hooguit twee procent steeg, vragen analisten zich hardop af of het runnen van een grootbank nog wel de moeite waard is.
“Zes miljard euro winst is natuurlijk om te janken. Ik vraag me weleens af: waar doe ik het in godsnaam nog voor?”, aldus een topman die anoniem wenst te blijven. “Je probeert je personeel te motiveren, je probeert innovatief te zijn, en dan hou je onder aan de streep maar 6 miljard euro over. Ik vind het weleens lastig om daar ’s ochtends mijn bed voor uit te komen.”
“Gelukkig hebben we op tijd de tarieven verhoogd en konden we de spaarrente laag houden, anders was de winst nog lager uitgekomen”, verzucht een andere bankier. “Ik ben bang dat we de tarieven voor een simpel betaalpakket dit jaar wéér moeten verhogen, anders blijft er gewoon niks over.”
Ook macro-econoom Pim Jocherse ziet dat het businessmodel van banken onder druk staat. Volgens hem is het vijf voor twaalf. “Als je kijkt naar de uren die bankmanagers maken, is een winst van zes miljard euro eigenlijk een belediging voor het ondernemerschap”, analyseert Jocherse somber. “Met zo’n marginaal bedrag kun je als multinational amper nog een fatsoenlijke lobby in Brussel financieren. Op deze manier verwordt bankieren bijna tot vrijwilligerswerk.”
De econoom adviseert ING om een solidariteitsheffing in te voeren voor rekeninghouders, zodat de directie in ieder geval nog warm kan lunchen.

