2 ℃

Urker vissersvloot gaat Groenland helpen bij verdediging tegen Amerikaanse agressie

Urker vissersvloot gaat Groenland helpen bij verdediging tegen Amerikaanse agressie
Foto: T.W. van Urk / Shutterstock.com

URK - Steeds meer partijen spreken hun steun uit voor de Groenlanders. De Urker vissersvloot biedt aan om Groenland te verdedigen tegen een eventuele aanval van de Amerikanen. Dat heeft voorman Jan Baarssen laten weten aan de Deense defensieminister Troels Lund Poulsen.

Groenland, dat wel over een enorme kustlijn beschikt maar geen eigen marine heeft, is volgens militaire strategen kwetsbaar. De Urkers zien hierin een kans. Volgens Baarssen is de mentaliteit van de Urker visser uitstekend geschikt voor maritieme operaties in arctische omstandigheden. “Wij zijn gewend om ons in extreme omstandigheden te verdedigen”, zegt voorman Baarssen strijdbaar. “Of het nu gaat om een inspectieschip van de NVWA of een Amerikaanse torpedobootjager, voor ons is het één pot nat.”

In ruil voor de verdediging van Groenland zou Urk willen beschikken over de visserijrechten. De Urker economie is grotendeels gestoeld op hoogwaardige visspecialiteiten en het is een publiek geheim dat het in de brakke fjorden van Groenland wemelt van de paling.

Baarssen benadrukt de specifieke kennis en ervaring van de Urkers, die in Groenland goed van pas kunnen komen: “Urk en Groenland zijn goed met elkaar te vergelijken. Puur geografisch bezien is Urk misschien geen eiland meer, maar in sociaal opzicht wel. Het lukt ons al eeuwen om Urk hermetisch af te sluiten van de rest van de wereld.”

Privacy-instellingen aanpassen
 
Deel dit artikel: