1 ℃

Nederlandse gourmetcultuur uitgeroepen tot culinair werelderfgoed

Nederlandse gourmetcultuur uitgeroepen tot culinair werelderfgoed
Foto: StudioPortoSabbia / Shutterstock.com

AMSTERDAM - VN-organisatie UNESCO heeft de Nederlandse gourmetcultuur officieel toegevoegd aan de lijst van immaterieel culinair erfgoed. Met deze erkenning krijgt de traditie, waarbij gezinnen urenlang boven een walmend elektrisch toestel hangen, dezelfde internationale status als de Franse gastronomie en de Napolitaanse pizzabakkunst.

Volgens de VN illustreert de Nederlandse gourmettraditie de luie, spartaanse eetcultuur die zo kenmerkend is voor ons land. De selectiecommissie heeft de traditie jarenlang bestudeerd en kwam tot de conclusie dat de Nederlandse aanpak van een feestmaaltijd getuigt van een unieke culinaire desinteresse en gastronomische armoede.

In het officiële rapport wordt de nadruk gelegd op het ontbreken van enige vorm van culinaire ambitie bij de gastheer. “Deze typisch calvinistische traditie, waarbij de gasten schaamteloos geacht worden om zelf hun prakkie te bakken en aan het einde van de avond met honger naar huis gaan, is uniek in de wereld. Een zeldzame uitwas van culinaire schaamteloosheid”, motiveert de UNESCO-commissie.

Bedreigd

De toevoeging van de Nederlandse gourmetcultuur aan de lijst van culinair werelderfgoed moet ervoor zorgen dat de traditie voor toekomstige generaties behouden blijft. Uit een inventarisatie van RTL blijkt namelijk dat in steeds minder gezinnen wordt gegourmet. De gourmetcultuur wordt steeds meer bedreigd door de groeiende interesse in daadwerkelijke kookkunst.

Bedervende stukjes vlees

De UNESCO-commissie benoemt in het rapport de blauwe gourmetwalm en de lauwe, razendsnel bedervende stukjes vlees op tafel: “Dat de Nederlandse gourmettraditie juist met kerst wordt uitgevoerd, illustreert perfect de aartsluie, gemakzuchtige instelling van de Nederlander. Wél gasten uitnodigen, maar gewoon te lui zijn om voor hen te koken. Dat kom je eigenlijk nergens anders tegen dan in Nederland.”

 
Deel dit artikel: