
DEN HAAG - Demissionair minister Van Weel (Justitie en Veiligheid) verdedigt het besluit van de IND om vrouwen uit Afghanistan niet langer asiel te verlenen. Volgens de bewindsman is de situatie in Afghanistan wellicht onprettig voor vrouwen, maar biedt de strikte huisarrest-regeling van de Taliban ook veiligheidsvoordelen.
De minister reageert op de ophef die is ontstaan over het aangescherpte asielbeleid. “We moeten oppassen dat we onze westerse blik niet projecteren op een andere cultuur”, zegt Van Weel. “Vrouwen mogen van het Taliban-regime inderdaad niet naar buiten. U noemt dat misschien onderdrukking, maar dan gaat u voorbij aan het feit dat de straat een gevaarlijke plek is. Verkeersongelukken, zakkenrollers, regenbuien; dat blijft deze vrouwen allemaal bespaard.”
Ontzorging
Volgens Van Weel is het systematisch ontnemen van rechten en vrijheden geen vorm van tirannie, maar eerder een rigoureuze vorm van ontzorging. “In Nederland moeten vrouwen nadenken over welke opleiding ze gaan volgen, op wie ze willen stemmen of wat ze aan moeten trekken. Dat leidt vaak tot keuzestress. In Afghanistan is dat probleem voor vrouwen volledig opgelost.”
Efficiƫntie
De minister ziet in het Afghaanse model een zekere efficiĆ«ntie waar Nederland nog wat van kan leren. “Als je de helft van de bevolking opsluit, heb je ook maar de helft van de politiecapaciteit op straat nodig”, redeneert Van Weel. “Het is jammer dat we ze terug moeten sturen, maar zolang ze daar de gordijnen dichthouden en geen geluid maken, lopen ze geen enkel risico.”

